PROFESYONEL HİZMET - 232 435 34 34

Bunaltici sicaklarin yasandigi su günlerde otomobil sürücülerin en büyük yardimcisi klimalar. Ancak klimalarin gerekli bakimlari yapilmadiginda sogutmadiklarini biliyor musunuz? 
Klimanin sogutmamasinin en önemli nedeni içinde gazin eksilmesidir. Klimanin ana maddesini olusturan klima gazi, uzun süre kullanilmasi ya da sistemdeki kaçaklardan dolayi eksilebilir. Klima kompresörünün içinde bulunan gaz, klima servislerinde sisteme baglanan özel sayaçlar yardimiyla birkaç dakika içinde ölçülebilir ve yetkili servis tarafindan eksilen gaz tamamlanir. Gaz tamamlama islemi yetkili servislerin yani sira sadece klima konusunda uzmanlasmis özel servislerde de birkaç dakika içinde yapilabilir. Klima birkaç ay hiç çalistirilmadigi zaman içinde bulunan gaz kimyasal niteligini kaybedebilir. Özelligini kaybeden gaz, klimanin sogutmamasina neden olur. 
Hangi parçalar kontrol edilmeli? 
Klima sisteminin kalbini olusturan kompresör, motordan kayis yardimiyla aldigi güçle çalisir ve gazi sistemin içine pompalar. Kis aylari boyunca kullanilmayan kompresör yazin çalistirildiginda içindeki pistonlar ve yataklarda sarma meydana gelebilir. Bu arizanin nedeni, kompresör içinde bulunan yagin uzun süre kullanilmama sonucunda dibe çökerek ilk çalistirmada çabuk yaglama yapamamasidir.Yataklari saran klima kompresörü, çalistirildigi zaman kayisin kaydirmasi gibi ses çikarir. Bu durumda kompresör yataklarinin yenilenmesi ya da kompresörün tamamen degistirilmesi gerekir. 
Klima kompresörü, motordan aldigi güçle çalisir. Motorda üretilen güç, kayis yardimiyla kompresör kasnagina iletilir. Klima sisteminin yaza hazirlanmasi sirasinda kayisin saglamligi ve gerginlik derecesi de kontrol edilmelidir. Bozuk kayislar degistirilmeli ve gerginlik ayari yapilmalidir. 
Klimalarin bozulabilen parçalarindan biri de radyatörleridir. Klima içinde dolasan gaz, sistem içindeki turunu tamamladiktan sonra sogutma islemi için klima radyatörüne gelir. Üreticiler, klima radyatörünü genellikle su sogutma radyatörünün önüne ve zemine yakin bir yere yerlestirir. Bu konumda bulunan radyatör yolda giderken ön taraftan gelen taslarla delinebilir. Delik radyatörden kompresör içinde bulunan klima gazi disariya çikar ve sogutma islemi yapilamaz. Dolayisiyla radyatörler de periyodik olarak kontrol edilmeli ve delinmis radyatörler kullanilmamalidir. 
Klima gazini kompresörden sistemin içine ileten borular, kauçuk bazli malzemeden hazirlanir. Rekor bölümleri presli çelikten olusan borularda zamanla meydana gelebilecek yirtilma ve delinmeler gazin disari kaçarak sogutma islemini tam olarak yapmamasina neden olur. Yaz basinda gözle yapilacak bir muayene, borularda delik olup olmadigini gösterir. 
Klima sistemini yöneten ayar dügmelerinden gelen komutlari kompresöre ileten elektrik kablolarinda meydana gelebilecek kopmalar ya da fislerdeki oksitlenmeler, komutlarin kompresöre ulasmamasina neden olacaktir. Bu durumda klima sicak hava verebilir. Kablolar ve fislerin tamir edilmesi gerekir