PROFESYONEL HİZMET - 232 435 34 34

IKINCI EL OTOMOBIL ALIRKEN NELERE DIKKAT ETMELI? 
KAROSER 
Pas Kontrolu 
* Kapi altlari, çamurluk içleri, çamurluk kenarlari kontrol edilmeli. Bir el feneri yardimiyla sakli köselere de bir göz atmakta fayda var. 
* Taban saci yalitimi kontrol edilmeli. Kabarmis yalitim pas anlamina gelir. 
* Taban saci yalitimi eger çok yeniyse süpheli bir durum söz konusudur. Otomobil büyük bir kaza yapmis olabilir. 
* Kalin macun çekilmis yerler için miknatis testi uygulanmali. Bunun çin yaninizda bir miknatis götürüp otomobilin sacinda gezdirmelisiniz. Eger boyanin altinda kalin macun varsa, miknatis saca tutunmakta zorlanacaktir. 
* Egzoz sistemi kontrol edilmeli. Egzoz paslanmis mi, baglanti lastikleri saglam mi, delik ve çatlak var mi tek tek kontrol edilmeli. 
OTOMOBIL KAZALI MI? 
* Otomobil kazali mi yoksa degil mi bunu anlamak için öncelikle karosere dikkatlice bakip renk farklari görülmeye çalisilir. Otomobilin lastiklerinde ve kapi fitillerinde boya lekeleri olup olmadigi kontrol edilmeli. Çünkü lastigine boya bulasmis bir otomobil kaza yaptiktan sonra yeniden boyanmis anlamina gelir. Ayrica tam yerine oturmamis kaput ve kapi ile taban sacinda kaynak izleri var mi dikkat edilmeli. 
* Otomobilin kapi, pencere ve sunroof fitilleri siki degilse pas tehdidi bulunuyor demektir. Farlarin aynalari yeterince parlak mi? Far caminda buhar var mi. Eger yanit evetse farlar su aliyor demektir. 
* Bagajda halinin alti islak mi? Eger islaksa bagaj bir yerlerden su aliyor demektir. Köselerde pas var mi? Yedek lastik yeni mi? En az 4 mm dis derinligi var mi? Bu unsurlar da mutlaka kontrol edilmelidir. 
YÜRÜYEN AKSAM KONTROLÜ 
* Lastiklerin tabanlari esit asinmis mi? Lastik tabanlari esit asinmamissa ön veya arka takimlarda sorun vardir. Ya da otomobilin sasisinde bir kaçiklik olabilir. Bu durumda Otomobilin karoseri sasi düzelten bir serviste ölçtürülmelidir. 
* Amortisörlerde yag kaçagi ve islaklik olup olmadigina bakilmalidir. Otomobil tekerleklerinin boslugu konrol edilmelidir. Fazla bosluk varsa bilyalar eskimis demektir. Bu da cebinizden daha fazla para çikacagi anlamina gelir. 
* Direksiyon simidi tekerlekler düz dururken saga sola hafifçe çevrildiginde en fazla 2 parmak bosluk olmalidir. Daha fazla bosluk varsa direksiyon kutusu dislileri asinmistir. 
FREN KONTROLÜ
* Lastik sökülerek balatalar kontrol edilmelidir. Balatalarin kalinliginin en az 5 milimetre olmasi gerekir. Fren pedalina tam güçle uzun süre basildiginda fren pedali hiçbir zaman dibe kadar gitmemelidir. Eger gidiyorsa fren silindirinde kaçak var demektir. 
MOTOR KONTROLÜ 
* Motora öncelikle gözle bakilmali. Motorun genel olarak ve özellikle de alt bölümlerinin kuru ve temiz olmasina dikkat edilmeli. Motor eger yagli, asiri kirli ya da çok temizse yine süpheli bir durum söz konusu olabilir. 
* Motor hortumlari ve radyatörün sizdirmazligi kontrol edilmeli. Radyatör suyu kontrol edilmeli. Su pasli ve yagli olmamalidir. 
* Motor yagi kontrol edilirken kontrol çubugunun ucunda parlayan metal tanecikleri görülürse krank mili yataklarinda ciddi sorun var demektir. 
* Motoru çalistirarak hemen çalisip çalismadigi rölantide kararli ve sakin olup olmadigi kontrol edilmeli. Motoru çalistirirken isi göstergesine göz atmakta fayda var eger motor önceden isitilmissa hemen ve düzgün çalismasi normaldir. Bu nedenle motorun mutlaka sogukken çalistirilmasi tavsiye edilir. Bu kontrol aliciya daha dogru fikir verir. 
* Motor çalisirken vuruntu sesi duyuluyorsa arizali bir durum söz konusudur. Radyatör suyu motor çalisirken köpürme yapiyorsa, silindir kapagi çontasinda kaçak vardir. 
* Motor yag kapagi açilip içerisine bakilmali. Buharlasan birtakim gazlar görülüyorsa piston segmanlari asinmis demektir. 
* Egzoz kaçak varmi? Kalin bir bezle ya da ayakkabi tabaniyla egzoz çikisi kapatildiginda motorun kisa süre sonra durmasi gerekir. 
* Aküde çatlak ve yarik olmamali. Akü baslari okside olmamis ve yaglanmis olmali. 
VITES KUTUSU KONTROLÜ 
Debriyaj testi 1: Motor çalistirildiktan sonra otomobil dururken ve hareket halindeyken vitesler degistirilmeli. Vitesler rahat ve sessiz geçmeli. Eger "cirlama" sesi varsa debriyaj tam ayirmiyor demektir. Debriyaj testi 2: El freni çekilip, otomobil ikinci viteste hareket ettirilmeli. Motor çalismaya devam ediyorsa debriyaj sisteminde sorun var demektir. Debriyaj testi 3: Birinci viteste gaz pedalina dokunmadan debriyaj pedali yavasca birakilmali. Debriyaj pedali son noktasina ulasmadan önce otomobil hareket etmeye baslamis olmali. Debriyaj pedalinda en fazla 3 santimetre bosluk olmali. Otomobilin çekis olan tekerlekteki akslarin da da bosluk kontrolü yapilmali. Elle ileri geri çevirilmeye çalisilan akslardaki bosluk çok az olmali. Aksin baglanti yerlerindeki kelepçeler ve lastik koruyucularin yirtik ya da gevsek olmasi kisa süre sonra pahali tamiratlar gerektirebilir. 
IÇ MEKAN KONTROLÜ 
* Otomobilin sürücü mahallindeki tüm kumanda birimleri çalisiyor mu? 
* Otomobilin kullanma kilavuzu mevcut mu? 
* Otomobilin koltuklari istenilen konuma getirilebiliyor mu? 
* Emniyet kemerleri ve kilitleri çalisir durumda mi? 
* Koltuklarin üzerindeki kilif (varsa) çikartilarak koltuklarin yipranma derecesi incelenmeli. Fazla yipranmis ve deforme olmus koltuklar fazla kilometre yapmis bir otomobil demektir. 
* Otomobilin pedallari gözle iyice incelenmeli.Kenarlari çok asinmis pedallar fazla kilometre yapildigina ya da otomobilin çok fazla kisa mesafe yolculuk yaptigina isarettir. 
TEST SÜRÜSÜ 
* Otomobili kendiniz kullanin. Test parkuru yeterince uzun olmali ve parkurda mümkünse dik bir yokus ve bozuk zeminli etaplar olmali. Test sürüsü boyunca tüm camlar ve müzik sistemi kapali olursa otomobilin neresinden ses geldigi çok rahat duyulabilir. * Motor normal isisina ulastiktan sonra rölantide stop etmiyor ve rahat gaz yiyorsa sorun yok. Ancak gaz yemiyen motorun enjeksiyon, karbüratör ya da atesleme sisteminde sorun vardir. 
* Gaza mümkün oldugu kadar fazla basarak otomobili seri bir sekilde hizlandirin. Otomobil hizlanirken motordan metalik vuruntu sesi gelmemeli. Eger bu türden sesler duyuluyorsa pistonlarda ve krank milinde sorun vardir. 
* Yolculuk esnasinda ayaginizi birden gazdan çekin. Eger egzozdan patlama sesi duyuluyorsa yanmamis benzin-hava karisimi egzoza siziyor demektir. Bu da egzoz supaplarinin tam kapanmadigi ya da atesleme sisteminin arizali oldugu anlamina gelir. 
* Ayaginizi gazdan çektiginizde dikiz aynasina bir göz atin. Eger egzozdan koyu dumanlar çikiyorsa supaplarda ve piston segmanlarinda sorun vardir. Bu durum yag tüketimini artirdigi gibi katalizatörlü otomobillerde katalizatörün tikanmasina yol açar. 
* Vitesler kolayca degisiyor mu? Özellikle üçüncü vitesten ikinci vitese geçerken ses olmamali. 
* Otomobil hareket halindeyken ayak gazdan çekildiginde vites kutusundan ugultu geliyor mu? Geliyorsa vites kutusunda asinma vardir. 
* Hizlica degistirilen viteslerde "cirlama" oluyor mu? Oluyorsa senkromeçlerde bozukluk vardir. 
* Özellikle arkadan çekisli otomobillerde, arka aksdan ugultu geliyorsa diferansiyel dislileri ve bilyalari asinmistir. 
* Düsük hizlarda ayak gazdan çekilip hemen tekrar gaza basildiginda safttan (arkadan çekisli ya da 4 tekerlekten çekisli) ses geliyorsa istavrozda bosluk fazladir. 
* Bozuk zeminli yolda otomobil normalden fazla saga sola yönleniyorsa (geziyorsa) ön takimda ayarsizlik olabilir. Ya da amortisörler gevsek ve yipranmistir. 
* Düz yolda direksiyonda vibrasyon ya da saga sola hareket varsa jantlar ve lastiklerde deformasyondan süphelenilebilir. 
FRENLERIN KONTROLÜ 
* Otomobille 30-40 km/s hizla giderken direksiyon birakilarak tam güçle fren yapilmalidir. Otomobil düz çizgide izinden çikmadan durabilmelidir. Fren testinde tekerleklerden metalik sesler gelmemelidi